Posts by metinatacan

  Cointelegraph’ın haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump 11 Temmuz’da 20:15 sularında paylaştığı bir dizi tweet ile özellikle Bitcoin ve Libra’nın altını çizerek, bütün kripto para birimleri karşısındaki muhalif düşüncelerini dile getirdi.

  Trump’ın Paylaşımı

  Trump’ın paylaştığı tweet’lerin tam metni şu şekildeydi:


  Birer para birimi olmayan, yüksek volatiliteli olan ve birden ortaya çıkmış Bitcoin ve diğer kripto paraların bir hayranı değilim. Düzenlenmemiş Kripto Varlıkları, uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı faaliyetler dahil olmak üzere yasadışı aktiviteleri kolaylaştırabilir…


  …Benzer şekilde Facebook’un dijital parası Libra da çok kısa sürede ayakta kalabilecek ve çok az güvenilirliğe sahip olacak. Facebook ve diğer şirketler birer banka olmak isterlerse, yeni Bankacılı Şartları ile uğraşmak zorundalar ve hem ulusal düzenlemelere hem uluslararası düzenlemelere hem de diğer bankalar gibi tüm Bankacılık Düzenlemeleri’ne tabii tutulmalılar…

  … Amerika’da yalnızca bir tane para birimimiz var ve her zamankinden hem daha güvenilir hem de daha sağlıklı bir şekilde güçlü. Bu dünyanın herhangi bir yerindeki en baskın para birimi ve her zaman da öyle kalacak. Buna Amerikan Doları deniyor.


  Kaynak: https://coin-turk.com/trump-bi…karsiti-aciklamalar-yapti


  Benim yorumum bu tweet serisini olumlu bir gelişme olarak değerlendirmektir. Bitcoin artık ABD Başkanı tarafından dillendiriliyor. Fiat paralar karşısında kitleler tarafından tercih edilme süreci hızlanacak ve çok daha değerli hale gelecek. Aslında Trump bu tweet ile Bitcoin'in bilinirliğine katkı sağlamış oldu.

  Tomochain (TOMO) 7 Temmuz’da Binance DEX'de listelenecek.


  Altların boğa sezonunda oldukça iyi kazandıracağını düşündüğüm TOMO, Binance DEX'de listelendikten sonra iyi bir çıkış yapacaktır diye değerlendiriyorum.


  Sepette bir miktar bulundurulabilir. İşlem gördüğü borsalar:

  Kucoin

  Hotbit

  Bitforex

  Oceanex

  Gateio

  DDEX

  Quote

  10 Bin Doların Altında Bitcoin Almak İçin Son Şans

  BTC birkaç ay önce 3 bin dolar seviyelerindeyken pahalı diye almayı düşünmeyenler şimdi büyük hata yaptıklarını kabul ediyorlar.


  Bugün 10 bin doları yüksek bulanlar var. Bir yıl sonra BTC 40 bin+ olduğunda pişmanlık fayda etmeyecek.

  Bank of America ve Merrill Lynch Ripple'ın XRP'si ile çalışma hazırlığında.


  Moneygram ile yapılan ortaklık, küresel bankalarla işbirliği, G20 zirvesine katılım Ripple için çok olumlu gelişmeler.


  Ripple, blok zinciri yapısına geçen bankalar ve finans kurumları tarafından en iyi seçim olarak öne çıkmaktadır. Ripple, işlem zamanlarını daha hızlı hale getirerek gelecekte küresel anlamda bir arabulucu olarak işlem görecektir. Bu ve daha birçok özellik, Ripple’ı uzun vadede iyi bir yatırım haline getirmektedir.


  XRP, uzun vade HODL yatırımcıları için biçilmiş kaftandır.

  Singapur merkezli kripto borsası Huobi, küresel genişleme planlarının bir parçası olarak önümüzdeki 12 ay boyunca Türkiye pazarına yoğun bir şekilde giriş yapacağını açıkladı.


  Duyuruya göre, döviz kurlarında Türk Lirası için bir seçenek bulunması, Türkiye'de yerel kaynaklara sahip bir şube açılması ve kripto ile ilgili ürünlerin müşteri hizmetleri ile yerelleştirilmesi planlanıyor.

  Geçen hafta Ripple'in uluslararası para transferi devi Moneygram ile stratejik bir ortaklığa girdiği haberi, kripto piyasasındaki birçok önemli gelişmeden sadece biriydi.


  Web sitelerinde gösterilen Moneygram reklamlarında transfer ücretinin yalnızca 0,99 ABD Doları olduğu vurgulanıyor.


  Bu arada Western Union da blockchain teknolojisine geçme planları yapıyor. Western Union CEO'sunun, XRP'nin kendilerinden 5 kat daha yavaş transfer hızı olduğuna dair komik açıklamasına rağmen, Ripple ile bu alanda ortaklık çalışmaları yürüttükleri biliniyor.


  Kripto dünyasındaki gelişmeler, bankacılık işlemleri konusunda öne çıkan Ripple'ın uzun vadeli düşünen yatırımcısına çok kazandıracağına işaret ediyor.

  Avrupa Birliğinin anlık sınır ötesi havale işlemleri çağrısı için Ripple en yüksek şansa sahip olacak.


  AB Komisyonu, birlik içindeki sınır ötesi anında ödemelerin geliştirilmesini ve kullanılabilirliğini destekleyen mevcut bir girişimi desteklemek için Brüksel'de bir oturum düzenledi.


  Avrupa Merkez Bankası tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik, anlık sınır ötesi havale yapılmasını önleyen engellerin aşılmasının yollarını belirlemeye yardımcı olmak amacıyla düzenlendi.


  Ripple'ın teknolojisinin bugüne kadar dünyadaki bir çok üst düzey banka ile uyumlu olduğu ve bu nedenle sınır ötesi fon transferinde en uygun çözümü sağladığı kanıtlanmıştır.


  Avrupa Komisyonu, sınırları dahilinde anında havale hizmeti sağlama hedefine sadık kalırsa, blok zinciri teknolojisini kullanmak zorunda kalacağı açıktır ve bu durumda Ripple ortaklık için en güçlü aday olacaktır.

  Bitcoin yaklaşık 15 ay içinde ilk kez 10.000$'ı kırarak yatırımcılarının güvenlerini tazeledi.


  Bitcoin, Aralık 2017'de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.511$'a ulaşmıştı.


  2018 Aralık ayında yaklaşık 3.100 dolar seviyesine geriledi ve Nisan ayından itibaren birkaç ay boyunca 3.300 dolar ile 4.100 dolar arasında kaldı. Oradan geriye inmedi.


  Geçtiğimiz yılların aksine, kripto para birimleri ve buna bağlı blok zinciri teknolojisine olan ilginin arttığına dair güçlü işaretler var. Sosyal medya devi Facebook’un Libra'sının yarattığı etki bunun göstergelerinden biri. Facebook sistemi geliştirmek için Visa'dan Uber'e kadar geniş bir ortaklık grubu ile birlikte çalışıyor.


  Şunu bilelim ki Bitcoin kripto paraların kralıdır ve Facebook'un Libra hamlesi en çok Bitcoin'e ve belli diğer sağlam coinlere yarayacaktır.


  Ve hala Bitcoin daha yükselir mi diye soruyorsanız aslında cevabını siz de biliyorsunuz.

  Ve İşte Beklenen Video Geldi Libra ( Facebook Coin ) İncelemesi Kriptoları Uçuracak Proje


  https://t.co/vYq1LxFEh4

  Faydalı bilgiler için teşekkürler. Libra, kripto paranın ne olduğunu bilmeyen yüz milyonlarca insanın farkındalığını arttıracak. Yatırım aracı olmayan Libra sayesinde yatırım noktaları olan kripto paralar daha çok bilinecek, daha çok alınacak ve Bank of America CEO'sunun dediği gibi gelecekte nakit para kalmayacak.

  ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, Facebook’un yeni kripto para birimi ve blok zinciri projesi olan Libra hakkında bilgi almak için 16 Temmuz’da bir oturum yapılacağını açıkladı.


  Komite, Facebook’un önerdiği dijital para birimi ve veri gizliliği hususlarını incelemek üzere toplanacak.

  Fundstrat kurucu ortağı Tom Lee, CNBC'de katıldığı programda Bitcoin'in kripto para piyasasının rezerv para birimi olduğunu belirterek, tarihinde yalnızca %4'lük dönem kadar (10 yılda yaklaşık 5 ay) 9.000 dolar üzerine çıktığını, yeni zirveler yapmasının çok olası olduğunu söyledi.


  Lee, Facebook’un Libra projesinin kripto para birimlerine olan büyük ilginin bir kanıtı olduğunu da belirtti. Ayrıca, bu gelişmenin “Bitcoin'e değil, blockchain'e inanıyorum” savını tamamen yok ettiğini düşünüyor.


  Gelecekte bankaların Librayı destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda Lee, bankaların merkezi olmayan yapıya geçmesinin bankalar için olumsuz bir getiri ile sonuçlanacağını belirtti ve şu örneği verdi: Facebook kullanıcı başına yıllık ortalama $50 gelir elde ediyor. Bir banka ise müşterisinden yıllık ortalama $1,000 kazanıyor. Banka Libra coini destekleme kararı alırsa 20 kat daha düşük kazanca razı olmuş olur.


  Lee, Mayıs ayında da ayı piyasasının sona erdiğini ifade etmişti.


  Tom Lee kimdir?

  - Wall Street’te kriptoyla ilgilenen yüksek profilli analistlerin başında geliyor.

  - Kripto para dünyasında oldukça popüler.

  - Ortağı olduğu Fundstrat adında bir piyasa stratejisi ve sektör araştırmaları şirketi var.

  - Bitcoin’in geleceğine inanan isimlerden biri.

  - Bitcoin'in 2019 sonunda 25 bin dolara ulaşacağını öngörüyor.

  Takip ettiğiniz gibi Ripple, hesaplı ve hızlı para transferleri gerçekleştiren Moneygram ile ortaklığa gitti. Bu stratejik ortaklığın uzun vadede çok olumlu sonuçları olacaktır.


  Bu ortaklıkta 3 konu dikkat çekmekte.


  1. Herkesin beklentisi çok daha uzun süre olmasına rağmen yalnızca 2 yıl için anlaşma yapıldı. Aslında çok uzun bir süre değil ama Moneygram ile Ripple zaten uzun zamandır birlikte çalışıyordu ve denemeler yapılıyordu. Moneygram tarafının Ripple’ın kendileri için çok önemli bir ortak olduğunu açıklaması, aralarında görünenden çok daha derin bir anlaşmanın var olduğunu gösteriyor.


  2. Ripple bu anlaşma için 50 milyon dolar taahhüt etti. Aslında Ripple bu parayı Moneygram'a vermiyor. Anlaşmanın gereklerinin taahhüt edildiği şekilde yapılması için bir çeşit iyi niyet göstergesi olarak ortaya koyuyor. Tabi yine 2 yıl için.


  3. Anlaşmanın temelinde Ripple tarafından geliştirilen ve neredeyse anında para transferine izin veren XRapid teknolojisi yatıyor.


  Başta da belirttiğim gibi XRP kanadında önemli gelişmeler var. Uzun vadeli coin tutmayı tercih edenlerdenseniz, XRP çok iyi bir seçenek olabilir.

  Ünlü kripto para derecelendirme kuruluşu Weiss Crypto Ratings yazarlarından Martin D. Weiss ve Juan M. Villaverde tarafından 2018 sonunda kaleme alınan yazının XRP ile ilgili bölümünü aktarıyorum.


  Juan: Hey Martin! Evet, hazırım. XRP ile başlayalım.


  Martin: Ripple demek istiyorsun, değil mi?


  Juan: Hayır, Ripple’ı kastetmiyorum. Bu yaygın bir yanılgıdır. XRP, borsalarda aldığınız dijital bir varlıktır. Ripple ise işini yapmak için XRP’yi kullanan ve geliştiren bir fintech şirketidir. İkisini karıştırmayın.


  Martin: XRP’nin misyonu nedir?


  Juan: Şu anda borsada bir hisse satın alırsanız, bu işlem hemen gerçekleşmez. Yaklaşık üç gün sürer.


  Martin: Biliyorum. Alım emrini girdiğim zaman ile emrin gerçekleştiği zaman arasında devam eden bir sürü şey var.


  Juan: Evet, bu üç gün boyunca çok fazla maliyet var. Bir sürü aracı var. Ve bazı finansal işlemlerde işlemin tamamlanması haftalar sürebilir. XRP ve Ripple bunu bozmak istiyor. XRP ile işlemi yapmak üç ila beş saniye sürer. Bu finansal sektör için büyük yıkıcı potansiyele sahiptir.


  Martin: Kulağa çok hoş geliyor. Ama aynı zamanda yakın zamanda olacak bir iş gibi görünmüyor. Ripple bugün nerede?


  Juan: Kurumların çoğu XRP gibi bir dijital varlık kullanımında henüz rahat davranamıyorlar. Ripple onları rahat ettirmek için finansal kurumlarla çalışıyor. Western Union ve MoneyGram gibi havale sağlayıcılarıyla çalışıyorlar. Mastercard ve American Express gibi kredi kartlarıyla çalışıyorlar. Santander, BBVA ve diğer büyük bankalarla çalışıyorlar. Ve teknolojiyi denemelerini sağlıyorlar. Ripple bugün burada.


  Bunu çok heyecan verici bulmamızın nedeni, büyük kurumların konuşmaya istekli oldukları tek kripto para şirketi olmasıdır. Ve bu, bugün test ettikleri tek teknoloji. Bitcoin kullanmıyorlar. Ethereum kullanmıyorlar. Borsalarda gördüğünüz başka bir kripto para birimi kullanmıyorlar. XRP kullanıyorlar.


  Martin: Yani, bu anlaşmaları yaptıkça, yatırımcılar gelecekte yıldızı parlayacak beklentisiyle XRP satın almak için acele ediyorlar. Bu doğru bir ifade mi?


  Juan: Bu doğru bir ifadedir. Finansal endüstri on yıllardır böylesine büyük bir şekilde değişime ilk kez uğruyor. Bu yüzden, şirketlerin yeni sisteme geçmeleri zaman alacaktır.


  Martin: Burada anlık bir sıçrama beklemiyoruz, ancak yatırımcıların ne beklediğini biliyorsunuz.


  Juan: Yatırımcılar geleceğe bakıyor. Ve XRP hakkında heyecan verici çok şey var. Bu dijital varlığı seven çok sayıda insan var. Bu hikayeye inanıyorlar. Gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğini görüyorlar. Bu büyüme hikayesi, bir bütün olarak finansal sektör için oyun değiştirici etkiye sahip olan potansiyel bir teknolojinin hikayesi.


  Martin: Bu XRP.


  EOS ve HOT değerlendirmesi de burada.

  Bitcoin’in yükselişe geçmesiyle borsadaki paranız da değer kazanmaya başladı. Her şey yolunda gidiyor. Peki zor kazanılmış kripto para birikiminizin içinde olduğu borsa hacker saldırısına uğrar veya bir anda çökerse ne olacak?


  Sürekli al sat yapan traderlardan değilseniz risk almayın, paranıza sahip çıkın. Bu nedenle borsada istediğiniz coini aldıktan sonra tümünü güvenli cüzdana aktarmanızı şiddetle tavsiye ederim. Ben HODL yaptığım için geleceği olan coinlerden sepet yapıp uzun vade bekliyorum. Bunun için de asla paramı borsada tutmuyorum.


  Bu konuda Trust Wallet’ı önerebilirim. Android veya IOS mobil uygulamasını indirdikten sonra 12 kelimeden oluşan güvenlik cümlesini kağıda yazıp güvenli bir yerde muhafaza edin.


  Daha fazla ayrıntı

  Cevap basit; Facebook'un çıkarmaya hazırlandığı "Libra" coin haberi. Aylık 2.38 milyar aktif kullanıcıya sahip bir sosyal medya devinin coin çıkartacağı haberi aslında Bitcoin üzerinde negatif etki yapması lazım değil mi? Öyle olmuyor çünkü kripto paranın felsefesi Facebook'un dayatmaya çalışacağı coin mantığı ile taban tabana zıt. Neden mi?


  1. Bitcoin merkezi olmayan (decentralized) yapıdadır ve milyonlarca bilgisayarın bağlı olduğu ağ tarafından yönetilir. Bitcoin'i kişi veya kurum yönetmez. Facebook coin ise tamemen merkezidir (centralized) ve Facebook'un başını çektiği, Visa, Mastercard, Paypal, Uber gibi ortakların oluşturduğu Libra derneği tarafından yönetilecek.


  2. Bitcoin'iniz (ve diğer merkezi olmayan kripto paralar) varsa o para sizindir. Banka yoktur, aracılar yoktur. Paranızı sadece siz kontrol edersiniz. Facebook coin ise şirketindir ve dilediği zaman hesabınızdaki coinlere kısıtlama getirebilir hatta dondurabilir.


  3. Bitcoin ile yaptığınız tüm işlemler anonimdir. Yani neye ödeme yaptığınızı, nereden ödeme aldığınızı sadece siz bilirsiniz. Facebook coin ile yapacağınız tüm işlemler kontrol altındadır. Kişisel gizliliğinize ait bilgiler Facebook'un istediği kadar özeldir.


  4. Bitcoin ile yaptığınız işlemlerde kayıt yoktur, iz yoktur. Facebook ise başta Libra derneğindeki ortaklarına olmak üzere dilediği kuruluşa kişisel bilgilerinizi ve tercihlerinizi satabilir. Libra'da Visa ve Mastercard'ın olması size de garip gelmiyor mu? Bu iki kredi kartı devi, yüz milyonlarca müşterinin kredi kartı harcamalarından komisyonlar yoluyla yüksek karlar elde ederken, değeri USDT gibi neredeyse sabit kalacak bir coin için neden 10'ar milyon dolar yatırım yaparlar ki? Yaklaşık 2.5 milyar Facebook kullanıcısının harcama alışkanlıklarını bilmek için olabilir mi?


  İşte bu nedenlerle Facebook'un coin çıkışı Bitcoin'e yaramaktadır. Bitcoin, merkezi olmayan kripto para felsefesinin lideridir. Facebook'un çabası akıntıya karşı kürek çekmeye çalışmaktır. Akıntının yönü merkeziyetsiz kripto paralardır.

  Facebook’un önümüzdeki hafta açıklanacak olan “Libra” kripto para birimi Whitepaper’ı merakla bekleniyor. Peki Facebook coin gerçekten gerekli mi?


  Benim görüşüme göre Facebook, Alibaba, Google gibi devlerin temsil ettiği geleneksel ekonomi için Bitcoin düşmandır ve yok edilmesi gerekmektedir. Facebook, Bitcoin'in potansiyelinin farkında ve birkaç yıl sonra başına gelecekleri biliyor. Bu yüzden istikrarlı coin etiketi ile kendi coinini çıkartıp Bitcoin ve diğer kripto paraların baskınlığını azaltmak istiyor.


  Oysa kaçış yok. Bir gün herkes merkezi olmayan para kullanacak.

  Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

  eToro aracı kurumu, yeni para ve ekonomi düzeninin temel taşı olan kripto paraların babası Bitcoin'i babamıza anlatmamız için güzel bir infografik hazırlamış.


  Grafikleri alamadığım için metinlerin çevirisini koyuyorum.


  Babalar gününde babanıza hediye almak istiyorsunuz ama karar veremediniz. Bitcoin'in son dönemde yükselişe geçtiğini duymuş olmalısınız. İlginç bir babalar günü hediyesi olarak düşünebilirsiniz. Peki babanıza Bitcoin'i nasıl anlatacaksınız?


  Bitcoin nedir?
  Sınırları, milleti olmayan dijital para birimidir. Piyasada tek değildir ama ilktir ve en çok bilinendir.


  Kim tarafından yönetiliyor?
  Bitcoin bir kişi veya merkezi bir idare tarafından yönetilmiyor. Dünyadaki milyonlarca bilgisayarın oluşturduğu ağ tarafından coinlerin çalınmasının, silinmesinin ve harcanmasının önüne geçiliyor. 10 yıldan uzun zamandır güvenle kullanılıyor.


  Alışveriş için kullanılabilir mi?

  Bitcoin her geçen gün daha fazla sayıda dijital ve geleneksel mağaza tarafından kullanıma geçiyor. Üstelik yüzlerce online borsa aracılığıyla istediğin geleneksel para birimine çevrilebiliyor.


  Bitcoin kopyalanabilir mi?
  Bilgisayarlar için bilgiyi kopyalamak kolaydır ama zekice tasarlanmış kodlama sayesinde Bitcoin'i kopyalayıp sahtekarlık yapmak imkansızdır.


  Karanlık tarafı var mı?
  İlk çıktığında kara borsa uygulamaları olmuştu fakat bugün büyük bankalar ve AT&T, Fidelity gibi dünyanın en büyük kuruluşları Bitcoin işlemleri yapıyorlar.


  Bitcoin bir yatırım aracı mı?
  Portföyünde bulunduracağın Bitcoin birkaç yıl sonrası için iyi bir yatırım olabilir. Bitcoin'in hisse senetleri veya diğer yatırım araçlarıyla doğrudan bağlantısı yoktur ancak fiyatında yukarı ve aşağı yönlü sert dalgalanmalar olabilir.