• Ünlü kripto para derecelendirme kuruluşu Weiss Crypto Ratings yazarlarından Martin D. Weiss ve Juan M. Villaverde tarafından 2018 sonunda kaleme alınan yazının XRP ile ilgili bölümünü aktarıyorum.


  Juan: Hey Martin! Evet, hazırım. XRP ile başlayalım.


  Martin: Ripple demek istiyorsun, değil mi?


  Juan: Hayır, Ripple’ı kastetmiyorum. Bu yaygın bir yanılgıdır. XRP, borsalarda aldığınız dijital bir varlıktır. Ripple ise işini yapmak için XRP’yi kullanan ve geliştiren bir fintech şirketidir. İkisini karıştırmayın.


  Martin: XRP’nin misyonu nedir?


  Juan: Şu anda borsada bir hisse satın alırsanız, bu işlem hemen gerçekleşmez. Yaklaşık üç gün sürer.


  Martin: Biliyorum. Alım emrini girdiğim zaman ile emrin gerçekleştiği zaman arasında devam eden bir sürü şey var.


  Juan: Evet, bu üç gün boyunca çok fazla maliyet var. Bir sürü aracı var. Ve bazı finansal işlemlerde işlemin tamamlanması haftalar sürebilir. XRP ve Ripple bunu bozmak istiyor. XRP ile işlemi yapmak üç ila beş saniye sürer. Bu finansal sektör için büyük yıkıcı potansiyele sahiptir.


  Martin: Kulağa çok hoş geliyor. Ama aynı zamanda yakın zamanda olacak bir iş gibi görünmüyor. Ripple bugün nerede?


  Juan: Kurumların çoğu XRP gibi bir dijital varlık kullanımında henüz rahat davranamıyorlar. Ripple onları rahat ettirmek için finansal kurumlarla çalışıyor. Western Union ve MoneyGram gibi havale sağlayıcılarıyla çalışıyorlar. Mastercard ve American Express gibi kredi kartlarıyla çalışıyorlar. Santander, BBVA ve diğer büyük bankalarla çalışıyorlar. Ve teknolojiyi denemelerini sağlıyorlar. Ripple bugün burada.


  Bunu çok heyecan verici bulmamızın nedeni, büyük kurumların konuşmaya istekli oldukları tek kripto para şirketi olmasıdır. Ve bu, bugün test ettikleri tek teknoloji. Bitcoin kullanmıyorlar. Ethereum kullanmıyorlar. Borsalarda gördüğünüz başka bir kripto para birimi kullanmıyorlar. XRP kullanıyorlar.


  Martin: Yani, bu anlaşmaları yaptıkça, yatırımcılar gelecekte yıldızı parlayacak beklentisiyle XRP satın almak için acele ediyorlar. Bu doğru bir ifade mi?


  Juan: Bu doğru bir ifadedir. Finansal endüstri on yıllardır böylesine büyük bir şekilde değişime ilk kez uğruyor. Bu yüzden, şirketlerin yeni sisteme geçmeleri zaman alacaktır.


  Martin: Burada anlık bir sıçrama beklemiyoruz, ancak yatırımcıların ne beklediğini biliyorsunuz.


  Juan: Yatırımcılar geleceğe bakıyor. Ve XRP hakkında heyecan verici çok şey var. Bu dijital varlığı seven çok sayıda insan var. Bu hikayeye inanıyorlar. Gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğini görüyorlar. Bu büyüme hikayesi, bir bütün olarak finansal sektör için oyun değiştirici etkiye sahip olan potansiyel bir teknolojinin hikayesi.


  Martin: Bu XRP.


  EOS ve HOT değerlendirmesi de burada.

 • Takip ettiğiniz gibi Ripple, hesaplı ve hızlı para transferleri gerçekleştiren Moneygram ile ortaklığa gitti. Bu stratejik ortaklığın uzun vadede çok olumlu sonuçları olacaktır.


  Bu ortaklıkta 3 konu dikkat çekmekte.


  1. Herkesin beklentisi çok daha uzun süre olmasına rağmen yalnızca 2 yıl için anlaşma yapıldı. Aslında çok uzun bir süre değil ama Moneygram ile Ripple zaten uzun zamandır birlikte çalışıyordu ve denemeler yapılıyordu. Moneygram tarafının Ripple’ın kendileri için çok önemli bir ortak olduğunu açıklaması, aralarında görünenden çok daha derin bir anlaşmanın var olduğunu gösteriyor.


  2. Ripple bu anlaşma için 50 milyon dolar taahhüt etti. Aslında Ripple bu parayı Moneygram'a vermiyor. Anlaşmanın gereklerinin taahhüt edildiği şekilde yapılması için bir çeşit iyi niyet göstergesi olarak ortaya koyuyor. Tabi yine 2 yıl için.


  3. Anlaşmanın temelinde Ripple tarafından geliştirilen ve neredeyse anında para transferine izin veren XRapid teknolojisi yatıyor.


  Başta da belirttiğim gibi XRP kanadında önemli gelişmeler var. Uzun vadeli coin tutmayı tercih edenlerdenseniz, XRP çok iyi bir seçenek olabilir.