Bitcoin neden artıyor?

 • Cevap basit; Facebook'un çıkarmaya hazırlandığı "Libra" coin haberi. Aylık 2.38 milyar aktif kullanıcıya sahip bir sosyal medya devinin coin çıkartacağı haberi aslında Bitcoin üzerinde negatif etki yapması lazım değil mi? Öyle olmuyor çünkü kripto paranın felsefesi Facebook'un dayatmaya çalışacağı coin mantığı ile taban tabana zıt. Neden mi?


  1. Bitcoin merkezi olmayan (decentralized) yapıdadır ve milyonlarca bilgisayarın bağlı olduğu ağ tarafından yönetilir. Bitcoin'i kişi veya kurum yönetmez. Facebook coin ise tamemen merkezidir (centralized) ve Facebook'un başını çektiği, Visa, Mastercard, Paypal, Uber gibi ortakların oluşturduğu Libra derneği tarafından yönetilecek.


  2. Bitcoin'iniz (ve diğer merkezi olmayan kripto paralar) varsa o para sizindir. Banka yoktur, aracılar yoktur. Paranızı sadece siz kontrol edersiniz. Facebook coin ise şirketindir ve dilediği zaman hesabınızdaki coinlere kısıtlama getirebilir hatta dondurabilir.


  3. Bitcoin ile yaptığınız tüm işlemler anonimdir. Yani neye ödeme yaptığınızı, nereden ödeme aldığınızı sadece siz bilirsiniz. Facebook coin ile yapacağınız tüm işlemler kontrol altındadır. Kişisel gizliliğinize ait bilgiler Facebook'un istediği kadar özeldir.


  4. Bitcoin ile yaptığınız işlemlerde kayıt yoktur, iz yoktur. Facebook ise başta Libra derneğindeki ortaklarına olmak üzere dilediği kuruluşa kişisel bilgilerinizi ve tercihlerinizi satabilir. Libra'da Visa ve Mastercard'ın olması size de garip gelmiyor mu? Bu iki kredi kartı devi, yüz milyonlarca müşterinin kredi kartı harcamalarından komisyonlar yoluyla yüksek karlar elde ederken, değeri USDT gibi neredeyse sabit kalacak bir coin için neden 10'ar milyon dolar yatırım yaparlar ki? Yaklaşık 2.5 milyar Facebook kullanıcısının harcama alışkanlıklarını bilmek için olabilir mi?


  İşte bu nedenlerle Facebook'un coin çıkışı Bitcoin'e yaramaktadır. Bitcoin, merkezi olmayan kripto para felsefesinin lideridir. Facebook'un çabası akıntıya karşı kürek çekmeye çalışmaktır. Akıntının yönü merkeziyetsiz kripto paralardır.